Hyppää pääsisältöön

Palvelemme kesäaikaan osin rajoitetuin aukioloajoin. Juhannusaattona 21.6. palvelemme viikonloppuaukioloaikojen mukaisesti.

Katso poikkeusaukioloajat täältä.
Kuva strategiasta

Uutinen

Hyvinvointialueen lautakunnat arvioivat palveluverkkoesityksen noudattavan hyvin järjestämisen linjauksia

16.5.2024

Keski-Suomen hyvinvointialueen lasten, nuorten ja perheiden lautakunta, turvallisuuslautakunta sekä työikäisten ja ikääntyneiden lautakunta arvioivat kokouksissaan 15.5.2024, että uusi palveluverkkoesitys noudattaa hyvin sosiaali- ja terveydenhuollon

järjestämisen linjauksia.

Palveluverkkotyön lausuntoaikana 22.2.–23.3.2024 saatiin virkamiestyönä valmistelluista vaihtoehdoista runsaasti palautetta, lausuntoja ja kommentteja. Palautteen pohjalta virkahenkilöstö laati palveluverkkoesityksen, joka julkaistiin 8.5.2024. Lautakuntakäsittelystä palveluverkkoesitys etenee aluehallitukseen 4.6. ja aluevaltuuston päätettäväksi 11.6.

Lautakunnat arvioivat palveluverkkoesitystä järjestämisen linjausten valossa

Lautakunnat perehtyivät sekä palveluverkkoesitykseen että siitä laadittuun laajaan vaikutusten ennakkoarviointiin. Materiaalien pohjalta lautakunnat tarkastelivat palveluverkkoesitystä järjestämisen linjauksien valossa.

Keski-Suomen hyvinvointialueen sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisen linjaukset muodostavat palveluverkkotyölle yleiset periaatteet ja tavoitteet. Järjestämisen linjaukset tarkentavat hyvinvointialueen strategiaa, jonka tavoitteena on keskisuomalaisten hyvinvoinnin ja terveyden kokemuksen vahventaminen.

Palveluverkkoesitys löytyy kokonaisuudessaan Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta.

Kokouksen esityslistat, ennakkotiedote ja pöytäkirja

Lautakuntien esityslistat:

Kokouksen ennakkotiedote:

Hyvinvointialueen lautakunnat arvioivat palveluverkkoesityksen vaikutuksia

Huomaattehan, että päätöstiedotteen sanamuodot eivät välttämättä ole täysin samat kuin ne lopullisessa pöytäkirjassa ovat. Asiasisältö on kuitenkin sama.  

Lautakuntien kokousten pöytäkirjat julkaistaan hyvaks.fi-verkkosivuilla heti, kun ne on tarkastettu.

Lisätietoja:

  • Lasten, nuorten ja perheiden lautakunnan puheenjohtaja Matias Lahti, p. 050 346 6394, matias.lahti(at)hyvaks.fi
  • Järjestämispäällikkö Jarna Virtanen, lasten, nuorten ja perheiden lautakunnan esittelevä viranhaltija, p. 040 542 0875, jarna.virtanen(at)hyvaks.fi
  • Turvallisuuslautakunnan puheenjohtajana palveluverkkokohdassa Marko Kolula, p. 040 822 1236, marko.kolula(at)hyvaks.fi, muutoin puheenjohtaja Sanna Rajala, p. 040 705 6705, sanna.rajala(at)hyvaks.fi 
  • Riskienhallintajohtaja, turvallisuuslautakunnan esittelevä viranhaltija Simo Oksanen, p. 040 552 1263, simo.oksanen(at)hyvaks.fi
  • Työikäisten ja ikääntyneiden lautakunnan puheenjohtaja Maarit Heikkinen, p. 040 721 2639, maarit.heikkinen(at)hyvaks.fi
  • Strategiajohtaja, työikäisten ja ikääntyneiden lautakunnan esittelevä viranhaltija Anu Pihl, p. 050 320 4896, anu.pihl(at)hyvaks.fi