Hyppää pääsisältöön
Kaksi naista keskustelevat ja nauravat.

Lautakunnat

Lautakuntien roolina on toimia palveluiden järjestämisen tukena sekä valmistelevana toimielimenä aluehallitukselle.

Lautakunnat edistävät hyvinvointialueen ja sen kumppaneiden toimintojen yhteensovittamista ihmisten näkökulmasta. Lautakunnat ovat tulevaisuussuuntautuneita. Asioiden valmistelussa tärkeitä lähtökohtia ovat ihmisten tarpeet, muutosten vaikutusarviot, palvelutarpeiden kasvun hillintä, painopisteen siirtäminen korjaavasta ehkäisevään ja ennakoivaan toimintaan sekä toimialojen yhteensovittaminen ja ihmisten osallistaminen.

Valittavien lautakuntien toimikausi on 2023-2025. Kussakin lautakunnassa on 13 jäsentä.

Lautakuntien tehtävät on määritelty hallintosäännössä.

Lautakuntien kokouspäivät 2024

Seminaari klo 1215, lautakuntien kokoukset klo 15 alkaen.

  • tammikuu 24.1.2024
  • helmikuu 21.2.2024
  • maaliskuu 20.3.2024
  • huhtikuu 17.4.2024
  • toukokuu 15.5.2024
  • kesäkuu 12.6.2024
  • elokuu 21.8.2024
  • syyskuu 18.9.2024
  • lokakuu 23.10.2024
  • marraskuu 20.11.2024
  • joulukuu 11.12.2024

Esityslistat ja pöytäkirjat

Varsinaiset jäsenet                                      Varajäsenet

Matias Lahti (KESK), puheenjohtaja                    Teuvo Antikainen (KESK)

Riikka Rantanen (SDP), varapj.                              Ahti Ruoppila (SDP)

Samuel Demarco (KESK)                                       Mikko Seppälä (KESK)

Joni Frisk (PS)                                                          Saku Kaistinen, Joutsa (PS)

Nico Holmberg (VIHR)                                           Seija Leinonen (VIHR)

Sirkku Ingervo (VAS)                                              Jenny Riikonen (VAS)

Leena Kautto-Koukka (SDP)                                 Jussi Maasola (SDP)

Emilia Lakka (VIHR)                                                Anna Puupponen (VIHR)

Kari Parkkonen (SDP)                                            Tanja Pihlaja (SDP)

Hannu Piispanen (KOK)                                         Santeri Lohi (KOK)

Linda Pippuri (KOK)                                                Johanna Heikkilä (KOK)

Elina Tammivuori (KESK)                                       Johanna Ropponen (KESK)

Ilse Weijo (KESK)                                                     Jaana Laitila (KESK)

Esityslistat ja pöytäkirjat

Varsinaiset jäsenet                                    Varajäsenet

Maarit Heikkinen (KOK), puheenjohtaja            Johanna Heikkilä (KOK)

Riitta Pirttiniemi (KESK), varapj.                          Sinikka Jäntti (KESK)

Anna-Kaarina Autere (VIHR)                                Tuija Mäkinen (VIHR)

Jari Colliander (KESK)                                           Matti Similä (KESK)

Aira Korhonen (KD)                                                Tiina Oksanen (KD)

Leena Kalmari (SDP)                                             Marianne Koikkalainen (SDP)

Anne Kovanen (VAS)                                             Matti Pöppönen (VAS)

Tony Melville (SDP)                                                Leena Laurila (SDP)

Harri Oksanen (PS)                                                 Antti Peltomäki (PS)

Teemu Pakarinen (KESK)                                      Mika Huuskola (KESK)

Jorma Poti (SDP)                                                     Juha Manni (SDP)

Johanna Vertainen (SDP)                                      Mauno Autio (SDP)

Ahti Weijo (KOK)                                                    Aapo Liukko (KOK)

Esityslistat ja pöytäkirjat

Varsinaiset jäsenet                                    Varajäsenet

Sanna Rajala (SDP), puheenjohtaja                   Seppo Ruotsalainen (SDP)

Marko Kolula (PS) varapj                                     Tapani Mäki, Jyväskylä (PS)

Jari Blom (SDP)                                                      Elisa Järvenpää (SDP)

Jari Halttunen (KESK)                                           Juha Vimpari (KESK)

Nina Hirsiaho (VIHR)                                             Anniina Havukainen (VIHR)

Harri Hokkanen (KESK)                                         Mikko Kallio (KESK)

Pekka Huikko (KOK)                                              Juha Suonperä (KOK)

Leena Jäntti (KESK)                                               Sallamari Piispanen (KESK)

Kirsi Saari (KESK)                                                   Elisa Murtomäki (KESK)

Terhi Simonen-Jokinen (KOK)                             Karoliina Saraste (KOK)

Marke Tuominen (PS)                                           Markos Koskinen (PS)

Sami Tuominen (SDP)                                           Mari Manninen (SDP)

Ira Vainikainen (VAS)                                             Riitta Kangas (VAS)